Zákon o DPH v § 6 odst. 2 definuje obrat pro povinnu registraci odlišně pro různé kategorie osob. Zaměříme se na příjmy a výnosy, které musí počítat do obratu osoby vedoucí účetnictví a fyzické osoby, které vedou pouze daňovou evidenci.
Fyzické osoby a právnické osoby uskutečňující ekonomickou činnost, které vedou účetnictví (z povinnosti nebo dobrovolně)
Do obratu se zahrnují tyto výnosy účtové třídy 6:
- výnosy za uskutečněná plnění,
- výnosy z převodu či nájmu pozemků, staveb bytů a nebytových prostor, pokud nejsou příležitostnou činností (§ 56 ZDPH),
- výnosy z finančních a pojišťovacích činností, které jsou osvobozenými plněními bez nároku na odpočet a nejsou příležitostnou nebo doplňkovou činností (§§ 54 a 55 ZDPH).
Do obratu se nezahrnují výnosy účtové třídy 6:
- výnosy za osvobozená plnění bez nároku na odpočet (§ 61 ZDPH s výjimkou výše uvedenou),
- výnosy z prodeje dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku.
Fyzické osoby uskutečňující ekonomickou činnost, které vedou pouze daňovou evidenci
Do obratu se zahrnují tyto příjmy:
- Příjmy za uskutečněná plnění. V této souvislosti je nutné upozornit na skutečnost, že novelou zákona č. 235/2004 Sb. účinnou k 1. 1. 2005 došlo ke změně v § 21 odst. 3 ZDPH, ze kterého vyplývá, že přijatá platba u osob, které nevedou účetnictví, není zdanitelným plněním. Za této situace je správci daně prezentován výklad, že na rozdíl od zákona platného do 31. 12. 2004 se od 1. 1. 2005 do obratu nezahrnují přijaté platby před uskutečněním zdanitelného plnění, a to až do okamžiku skutečného poskytnutí plnění.
- Příjmy z převodu či nájmu pozemků, staveb bytů a nebytových prostor, pokud nejsou příležitostnou činností (§ 56 ZDPH). V této souvislosti je nutné upozornit na skutečnost, že do obratu se rovněž zahrnují příjmy z nájmů podle § 9 zákona o daních z příjmů, pokud mají charakter soustavné činnosti.
- Příjmy z finančních a pojišťovacích činností, které jsou osvobozenými plněními bez nároku na odpočet a nejsou příležitostnou nebo doplňkovou činností (§§ 54, 55 ZDPH).
Do obratu se nezahrnují příjmy:
- za osvobozená plnění bez nároku na odpočet (§ 61 ZDPH s výjimkou výše uvedenou),
- z prodeje dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku.
Příklad 1
Osoba samostatně výdělečně činná ( dále jen OSVČ) provozující řemeslo přijala zálohu na smlouvu o dílo
OSVČ v březnu 2005 přijala zálohu na smlouvu o dílo ve výši 1,2 mil. Kč. K vlastnímu uskutečnění plnění však dojde až v prosinci roku 2005. K překročení obratu tedy nedochází v březnu s povinnosti registrace k 15. 4. 2005 s účinnosti od 1. 6. 2005, ale až v prosinci, s povinnosti registrace k 15. 1., s účinností až od 1. 3. 2005.
Příklad 2
OSVČ poskytující nájem nemovitosti v soukromém vlastnictví
OSVČ má příjmy ze samostatné výdělečné činnosti 700 000 Kč, příjmy z nájmů nemovitostí, které nejsou zahrnuty v obchodním majetku, hrazené jednou ročně k poslednímu dni kalendářního roku činí 350 000 Kč. K překročení obratu dochází k poslednímu dni kalendářního roku. OSVČ se stává plátcem k 1. 3. následujícího roku. Pokud by však příjmy z nájmu byly hrazeny v jednotlivých měsících, zahrnuje do obratu průběžně příjmy z nájmů a testuje obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců.
Příklad 3
OSVČ poskytující nájem nemovitosti ve společném jmění manželů
OSVČ má ve společném jmění manželů nemovitost, kterou pronajímá. Pokud tato osoba uvede ve svém přiznání k dani z příjmů tento nájem podle § 9 ZDP, zahrnuje se tento nájem do obratu pro povinnou registraci. V případě, že příjem z nájmu uvede ve svém přiznání manželka, která není osobou samostatně výdělečně činnou, podle § 95 odst. 8 ZDPH není oprávněna se k DPH registrovat. Pouze v případě, že by byla tato nemovitost pronajímána jinému plátci, může se i manželka podle téhož ustanovení dobrovolně k registraci k DPH přihlásit.
Příklad 4
Příjmy spolupracující osoby
OSVČ 1 využije možnosti dané zákonem o daních z příjmů a převede příjmy na spolupracující osobu, která je rovněž OSVČ 2. Tato OSVČ 2 dosáhla obratu ze svých příjmů 700 000 Kč a nepřesáhla limit pro povinnou registraci, příjmy ze spolupráce však dosáhly 500 000 Kč. Mohlo by se tedy jevit, že obrat pro povinnou registraci přesáhla podle § 5 odst. 2 ZDPH. Rozborem této situace však dojdeme k závěru, že tyto příjmy ze spolupráce nelze chápat jako příjmy OSVČ 2, protože původně tyto příjmy vykazuje v daňové evidenci pro účely daně z příjmů OSVČ 1 a obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců proto testuje tato osoba. Orientujete se v oblasti DPH, ale přesto máte určité nejasnosti? Pak právě pro Vás je určen seminář Uplatňování DPH u zdravotnických zařízení v příkladech.