Dovolená navazující na pracovní cestu

23.4.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Zákoník práce připouští povolení přerušení tuzemské či zahraniční pracovní cesty z důvodů na straně zaměstnance.

Tento článek je z 23.4.2012. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Zákoník práce připouští povolení přerušení tuzemské či zahraniční pracovní cesty z důvodů na straně zaměstnance.

Dotaz:
Jako personalista se setkáváme s kolegy z našich dceřiných poboček, které jsou po celém světě v atraktivních zemích celého světa. Jsou to místa, kam se běžně člověk nepodívá ani o své dovolené. Je možné, pravděpodobně po dohodě se zaměstnavatelem, tuto služební cestu prodloužit o dovolenou, která by v daném místě navazovala? Jak by to bylo s náklady - cestovním příkazem? Je cesta zpět považována opět za služební cestu?

Odpověď:

Pracovní cestu prodloužit o dovolenou nelze. Zákoník práce však připouští povolení přerušení tuzemské či zahraniční pracovní cesty z důvodů na straně zaměstnance za podmínky, že o povolení přerušení pracovní cesty zaměstnanec požádal nejpozději před nástupem na pracovní cestu, že mu zaměstnavatel prokazatelně vyhověl a že byly stanoveny nebo dohodnuty podmínky takového přerušení pracovní cesty.

Z jednotlivých ustanovení zákoníku práce vyplývá, že jde o takové přerušení pracovní cesty, po kterém již nenásleduje výkon práce, anebo obdobné přerušení pracovní cesty před začátkem výkonu práce. V případě uvedeném v dotazu by mohlo jít o předem dohodnuté přerušení pracovní cesty z důvodů na straně zaměstnance po ukončení výkonu práce. V takovém případě by pak zaměstnanci příslušela:

  • náhrada jízdních výdajů za cestu do místa, kam byl zaměstnanec na pracovní cestu vyslán,
  • náhrada jízdních výdajů za cesty během trvání pracovní cesty do okamžiku ukončení výkonu práce před přerušením pracovní cesty,
  • náhrada prokázaných výdajů za ubytování do okamžiku ukončení výkonu práce před přerušením pracovní cesty,
  • náhrada nutných vedlejších výdajů do okamžiku ukončení výkonu práce před přerušením pracovní cesty,
  • zahraniční stravné do okamžiku ukončení výkonu práce před přerušením pracovní cesty,
  • kapesné do okamžiku ukončení výkonu práce před přerušením pracovní cesty,
  • náhrada jízdních výdajů za cestu zpět v prokázané výši, nejvýše však do výše, která by zaměstnanci náležela v případě, že by k přerušení pracovní cesty nedošlo.

Za dobu přerušení pracovní cesty zaměstnanci tedy nepřísluší žádné cestovní náhrady, tj. jízdní výdaje, nutné vedlejší výdaje, ubytování, stravné, zahraniční stravné, ani kapesné, a to ani za dobu jízdy při cestě zpět do určeného místa ukončení pracovní cesty.

Připravili jsme pro Vás seminář, kde se seznámíte s hlavními změnami, které přinesla novela zákoníku práce s účinností od začátku roku 2012. Seminář Novela zákoníku práce - hlavní změny od 1.1.2012 je určen všem personalistům a podnikovým právníkům, kteří při své činnosti zákoník práce používají.