Co se týká způsobu výběrového řízení, nový zákon zcela opustil použití obchodní veřejné soutěže při zadávání veřejných zakázek (byť některé druhy zadávacího řízení se k ní svou povahou blíží) a současně s tím opustil i pojem „veřejná soutěž“ jako takový. Místo toho přináší celkem čtyři nové druhy (formy) zadávacího řízení, tj. závazných postupů jejichž cílem je zadání veřejné zakázky.
Tyto nové druhy zadávacího řízení jsou:
§ otevřené řízení
§ užší řízení
§ jednací řízení s uveřejněním
§ jednací řízení bez uveřejnění
Otevřené řízení
Otevřené řízení je jedním z univerzálně použitelných forem zadávacího řízení, které zákon definuje. Společně s užším řízením jde o takový druh zadávacího řízení, u kterého není zákonem definováno omezení podmínek a případů, kdy je možné tyto druhy zadávacího řízení použít – na rozdíl od jednacího řízení s uveřejněním a jednacího řízení bez uveřejnění, kdy zákon jednoznačně definuje podmínky, které musí být splněny, aby mohlo být zadávací řízení formou jednacího řízení použito – vizu níže. V otevřeném řízení zadavatel vyzve neomezený okruh dodavatelů, aby podali své nabídky, z nichž pak následně vybírá tu nejvhodnější. Nalezneme zde tak jistou podobnost s obchodní veřejnou soutěží podle předchozího zákona o zadávání veřejných zakázek, neboť principem je, že v tomto řízení může nabídku podat kdokoli. Tento druh soutěže je vhodný pro případ, kdy chce zadavatel získat co nejširší počet nabídek, z nichž pak vybere tu, která bude nejlépe splňovat zadávací podmínky (tj. zadavatelovy představy).
Užší řízení
Společně s otevřeným řízením se jedná o zadávací řízení, u kterého zákon nedefinuje žádné omezovací podmínky pro jeho použití a zadavatel tak může přistoupit k použití tohoto druhu zadávacího řízení bez dalšího (na rozdíl od obou druhů jednacího řízení, kde – jak už bylo uvedeno výše – jsou zákonem jednoznačně definovány podmínky pro jejich použití). V užším řízení mohou podat nabídku pouze ty osoby, které o to předběžně požádaly na základě oznámení zadavatele a které k tomu byly následně zadavatelem vyzvány. Zadavatel si v rámci tohoto řízení stanoví minimální a maximální počet nabídek, které hodlá obdržet a hodnotit. Nejméně jich musí být 5, nejvýše však 20. Tento postup se hodí v případě, pokud má zadavatel zájem o účast co nejširšího počtu zájemců, avšak zároveň se chce zabývat pouze omezeným okruhem nabídek těch zájemců, kteří splní kvalifikační kritéria a které zadavatel vyzve k podání nabídky.
Jednací řízení s uveřejněním
Jednací řízení s uveřejněním je méně formálně náročný druh zadávacího řízení, který však zadavatel smí použít pouze tehdy, pokud splňuje některou ze zákonem stanovených podmínek (viz níže). V jednacím řízení s uveřejněním mohou nabídku podat pouze zadavatelem vyzvaní zájemci, kteří předtím podali žádost o účast. Zásadní rozdíl oproti užšímu řízení je ten, že podané nabídky nejsou pro zadavatele závazné, ale že na jejich základě může zadavatel s danými uchazeči dále vyjednávat o sjednání nejvhodnějších smluvních podmínek.
Jednací řízení bez uveřejnění
Jednací řízení bez uveřejnění je po formální stránce nejjednodušší způsob zadávání veřejných zakázek. Právě proto váže zákon na jeho použití taxativní výčet podmínek, které musí být splněny, aby mohl zadavatel k tomuto druhu řízení přistoupit. V jednacím řízení bez uveřejnění zadavatel vyzve bez jakéhokoli předchozího oznámení jednoho nebo více dodavatelů, se kterými pak následně vyjednává o uzavření smlouvy. V našich podmínkách zadávání veřejných zakázek jde o zcela neznámý typ zadávacího řízení. Blíží se svým pojetím vyjednávání mezi budoucími smluvními stranami, neboť se zde nepodává nabídka ale přímo se vyjednává o uzavření smlouvy, jejímž prostřednictvím se bude veřejná zakázka realizovat. I v případě jednacího řízení bez uveřejnění však musí zadavatel postupovat podle zákona a splnit povinnosti, které se na něj kladou – byť jde o nejméně formální způsob zadávání veřejných zakázek.
Rádi bychom Vás pozvali na náš seminář, kde Vás seznámíme s aktuálním zněním zákona o veřejných zakázkách a poukážeme na problematické situace spojené s tímto zákonem. Seminář „Zákon o veřejných zakázkách - jeho aktuální znění“.