Fondy peněžní

3.3.2006, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Zůstatky peněžních fondů se po skončení účetního období převádějí do následujícího účetního období.

Tento článek je z 3.3.2006. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Zůstatky peněžních fondů se po skončení účetního období převádějí do následujícího účetního období.

PO zřízené ÚSC

Příspěvkové organizace územních samosprávných celků, které se řídí zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, tvoří následující peněžní fondy :

·                    rezervní fond,

·                    investiční fond,

·                    fond odměn,

·                    fond kulturních a sociálních potřeb.

Zůstatky peněžních fondů se po skončení účetního období převádějí do následujícího účetního období.

Rezervní fond

Účelem fondu je uplatnění hmotné zainteresovanosti příspěvkové organizace k dosažení lepšího výsledku jejího hospodaření. Ten je vytvořen tehdy, když skutečné výnosy hospodaření spolu s přijatým provozním příspěvkem převýší provozní náklady.

Zdroje fondu:

·                    zlepšený výsledek hospodaření ve výši schválené zřizovatelem po skončení roku a snížený o převody do fondu odměn,

·                    peněžní dary.

Použití fondu:

·                    k dalšímu rozvoji činnosti,

·                    k časovému překlenutí rozdílů mezi výnosy a náklady,

·                    k úhradě sankcí za porušení rozpočtové kázně,

·                    k úhradě ztráty za předchozí léta,

·                    k posílení investičního fondu – pouze se souhlasem zřizovatele.

Investiční fond

Zdroje fondu:

·                    odpisy hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku prováděné podle zřizovatelem schváleného odpisového plánu,

·                    investiční dotace z rozpočtu zřizovatele,

·                    investiční příspěvky ze státních fondů,

·                    výnosy z prodeje hmotného dlouhodobého majetku – pouze se souhlasem zřizovatele,

·                    dary a příspěvky účelově určené na dlouhodobý majetek,

·                    převody z rezervního fondu ve výši povolené zřizovatelem.

Zdrojem investičního fondu není příděl ze zlepšeného výsledku hospodaření.

Použití fondu:

·                    financování investičních výdajů, popř. poskytovaných investičních příspěvků,

·                    k úhradě investičních úvěrů a půjček,

·                    k odvodu do rozpočtu zřizovatele – pokud takový odvod uložil,

·                    k posílení zdrojů na financování údržby a oprav nemovitého majetku ve vlastnictví zřizovatele a používaného příspěvkovou organizací.

Ke krytí investičních potřeb lze se souhlasem zřizovatele použít též investičních úvěrů nebo půjček.

Nezajistí-li účetní jednotka ke dni sestavení řádné účetní závěrky krytí investičního fondu finančními prostředky, sníží tento peněžní fond o částku odpovídající rozdílu mezi výší fondu reprodukce a výší finančních prostředků určených na jeho krytí. Snížení bude provedeno výsledkově se souvztažným zápisem na účtu 551 – Odpisy dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku nebo na účtu 649 – Jiné ostatní výnosy. Při tom jsou rozhodující následující skutečnosti:

·                    Finančními prostředky jsou peněžní prostředky a další disponibilní majetek vhodný ke krytí fondu, např. pohledávky.

·                    Je potřeba rozlišit, zda nekrytí fondu finančními prostředky vzniklo v běžném nebo minulém účetním období a tomu přizpůsobit účtování, tj. použití účtu 551 – Odpisy… pro snížení (úpravu) odpisů zaúčtovaných v běžném účetním období nebo účtu 649 – Jiné ostatní výnosy pro snížení (úpravu) zaúčtovaných odpisů z minulých účetních období.

·                    Vzniklou situaci a zvolený způsob zaúčtování nekrytí investičního fondu finančními prostředky je nutné popsat a zdůvodnit v příloze roční účetní závěrky.

·                    Výnosy vzniklé uvedeným použitím účtu 649 nepodléhají dani z příjmů – viz vazbu na § 23 odst. 4 písm. e) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

Fond odměn

Prostředky fondu jsou účetně evidovány na účtu 911 – Fond odměn.

Tvoří se:

·                    ze zlepšeného výsledku hospodaření příspěvkové organizace, a to do výše jeho 80 %, nejvýše však do výše 80 % limitu prostředků na platy nebo přípustného objemu prostředků na platy.

Tvorbu fondu odměn provede příspěvková organizace na základě schválení výše zlepšeného výsledku hospodaření zřizovatelem po skončení kalendářního roku.

Použití fondu:

Z fondu odměn se hradí odměny zaměstnancům. Přednostně se z fondu odměn hradí případné překročení stanovených prostředků na platy.

Fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP)

Tento fond se zavádí povinně u všech obecních i krajských příspěvkových organizací a pro jeho tvorbu a užití platí stejná pravidla jako u státních příspěvkových organizací.

Právní úprava

·                    Nařízení vlády č. 447/2000 Sb., o usměrňování mzdových prostředků v rozpočtových a příspěvkových organizacích, ve znění pozdějších předpisů.

·                    Český účetní standard pro územní samosprávné celky, příspěvkové organizace, státní fondy a organizační složky státu č. 521 – Fondy.

·                    Vyhláška č. 505/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou územními samosprávnými celky, příspěvkovými organizacemi, státními fondy a organizačními složkami státu – zejména § 16 Majetkové, finanční, peněžní a zvláštní fondy a § 34 odst. 9, který se týká krytí fondu reprodukce majetku a investičního fondu finančními prostředky a dále příloha č. 4 – Směrná účtová osnova.

·                    Vyhláška MF č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů.

·                    Zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, zejména hlava XIII, díl 2, §§ 56-60, § 62 odst. 3.

·                    Zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, zejména část čtvrtá, §§ 29-33.

Více se dozvíte na semináři „Tvorba a účtování majetkových a peněžních fondů v příspěvkových organizacích“, kde budete moci prokonzultovat s naší odbornicí Jaroslavou Svobodovou své dotazy.