S ohledem na četné dotazy, které se týkají provedení srážky ze mzdy při exekuci, která dosud nenabyla právní moci s odvoláním na ustanovení § 47 odst. 2 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „exekuční řád“), podáváme k této záležitosti jednoznačné stanovisko.
Především je nutné upozornit na to, že mezi usnesením o nařízení výkonu rozhodnutí, které vydává soud, a exekučním příkazem vydaným soudním exekutorem, existuje rovnost, která je zakotvena v první větě ustanovení § 47 odst. 2 exekučního řádu – „Exekuční příkaz má účinky nařízení výkonu rozhodnutí podle občanského soudního řádu.“ Exekuční příkaz má tudíž stejnou právní sílu a stejné důsledky jako usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí srážkou ze mzdy. Znamená to, že plátce mzdy provádí srážky ze mzdy na základě exekučního příkazu stejně, jako v případě usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy.
Ustanovení o provádění srážek ze mzdy exekuční řád neobsahuje, ale odkazuje na zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, to v ustanovení § 60. „Nestanoví-li tento zákon jinak, použijí se na exekuci srážkami ze mzdy a jiných příjmů přiměřeně ustanovení občanského soudního řádu upravující výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy“. Občanský soudní řád pak v ustanovení § 282 odst. 3 stanoví, že „ Povinný ztrácí dnem, kdy bylo plátci mzdy doručeno nařízení výkonu rozhodnutí nebo usnesení obsahující vyrozumění o nařízení výkonu rozhodnutí (§ 294 odst. 3), právo na vyplacení té části mzdy, která odpovídá stanovené výši srážek.“
Z výše uvedeného vyplývá, že se srážky ze mzdy povinného musí provádět ode dne doručení usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí, a to bez ohledu na to, zda-li exekuce nabyla právní moci, či nikoliv.
Pro vysvětlení je třeba doplnit, že samotné sražení příslušné části mzdy a její deponování není provedení exekuce dle občanského soudního řádu. Sražení části mzdy a její deponování na účtu plátce má pouze zajišťovací charakter. Provedení exekuce nastává až v okamžiku, kdy jsou sražené částky odeslány exekutorovi. Zaslání deponované částky věřiteli se provede v momentě, kdy exekuce nabyla právní moci. O této skutečnosti musí být plátce mzdy písemně vyrozuměn.
Závěrem poznamenáváme, že postup plátce mzdy při provádění exekuce se nezměnil ani platností nového občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.). Občanský zákoník přinesl v této oblasti jen některé změny, které se však týkají pouze srážek ze mzdy na základě dohody o srážce ze mzdy.
Seminář Změny ve mzdové účtárně a personální oblasti od 1. 1. 2015 Vás seznámí s novinkami ve mzdové účtárně pro rok 2015, které si zároveň procvičíte si na praktických příkladech. Lektorkou je odbornice na mzdovou problematiku paní Ing. Růžena Klímová.