Nabytí vlastnického práva dle obchodního zákoníku:

20.9.2005, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Základním způsobem nabytí vlastnického práva je nabytí okamžikem předání věci v místě plnění. Stejné účinky má i předání příslušenství, bez něhož nelze s hlavní věcí nakládat (např. klíče a technický průkaz automobilu).

Tento článek je z 20.9.2005. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Základním způsobem nabytí vlastnického práva je nabytí okamžikem předání věci v místě plnění. Stejné účinky má i předání příslušenství, bez něhož nelze s hlavní věcí nakládat (např. klíče a technický průkaz automobilu).

Kupující může nabýt vlastnického práva i dříve, tj. když získá právo se zásilkou nakládat viz náložný list (§ 612), skladištní list (§ 582).

Strany mají právo dohodnout si okamžik nabytí vlastnického práva ve smlouvě jinak (§§ 444, 445). Pozdější přechod vlastnického práva se sjednává obvykle tehdy, když kupující neplatí kupní cenu v hotovosti při dodání, ale například pomocí splátek nebo na úvěr.

Výhrada vlastnického práva musí být sjednána písemně (§ 445).

1.      Smlouva o dílo

Podle hospodářského zákoníku přecházelo vlastnictví na odběratele až okamžikem odevzdání a převzetí. Dle obchodního zákoníku záleží na tom, zda se dílo zhotovuje u objednatele či

u zhotovitele:

a)      Dílo se zhotovuje u objednatele – na jeho pozemku nebo na pozemku, který si opatřil. Objednatel je vlastníkem zhotovované věci od okamžiku, kdy zhotovitel s dílem započal. Zabudováním materiálu, zařízení, apod., se předmět vlastnictví zvětšuje.

b)      Úprava, údržba nebo oprava věci - ve vlastnictví objednatele zůstává věc, která je předmětem úpravy nebo opravy, i když se práce provádějí u zhotovitele.

c)      Dílo – věc se zhotovuje u zhotovitele - vlastnictví přechází na objednatele až předáním zhotovené věci.

            Všechna ustanovení o převodu vlastnictví jsou dispozitivní, ve smlouvě lze     dohodnout jiný režim.

Přechod nebezpečí škody na věci:

Vedle okamžiku přechodu vlastnictví je důležité určení okamžiku přechodu nebezpečí škody na věci.

1.      Kupní smlouva

Základním okamžikem přechodu nebezpečí škody na věci je termín převzetí zboží od prodávajícího. Okamžik přechodu nebezpečí škody na zboží na kupujícího je rozhodný pro posuzování vadnosti zboží, nikoliv pro přechod vlastnického práva.

            Je-li kupující v prodlení a zboží v okamžiku, kdy má být plněno, nepřevezme, přechází

nebezpečí škody na věci na kupujícího okamžikem, kdy mu prodávající umožnil se zbožím nakládat.

Pokud kupující nepřevzal zboží, jež nebylo dodatečně odlišeno a označeno, k přechodu nebezpečí škody na zboží nedochází.

Odchylka od zákonné úpravy je možná na základě ujednání stran jen u zboží určeného jednotlivě nebo sice určeného druhově, ale odděleného a odlišeného.

2.      Smlouva o dílo

Nebezpečí škody na věci zhotovené na základě smlouvy o dílo nese zpravidla objednatel – vlastník. Pokud se dílo zhotovuje u objednatele a ten je vlastníkem, nese

            nebezpečí škody objednatel. Objednatel nese nebezpečí škody na věci, která je          předmětem údržby, opravy nebo úpravy, i když se tyto práce provádějí u zhotovitele.

            V případě prodlení s plněním smluvního závazku by přešlo nebezpečí škody na věci

            po dobu prodlení na zhotovitele (§ 368 odst. 1). Je-li vlastníkem zhotovované věci      zhotovitel, přechází nebezpečí škody na objednatele předáním zhotovené věci.

            Pokud zhotovitel předmět díla odesílá, přechází nebezpečí škody okamžikem předání

            prvnímu dopravci k přepravě na místo určení.

Navštivte náš seminář Smlouvy a ceny ve výstavbě a budete vědět, jak spolehlivě uzavřít smlouvy ve výstavbě, a jak předejít zdlouhavému řešení vad a nedodělků.