Jestliže zaměstnanec koná práci, přísluší mu za výkon této práce buď mzda, nebo plat podle toho, jakou formou je za výkon práce odměňován.
Dotaz:
Zaměstnankyně byla v pracovní neschopnosti od 6. 6. 2013 do 11. 6. 2013. Do práce ale nastoupila už 10. 6. Náhradu mzdy při dočasné pracovní neschopnosti nedostane, za 10. 6. a 11. 6. dostane plat. Je to tak správně? Je možný nějaký postih ze strany zaměstnavatele za porušení léčebného režimu?
Odpověď:
Jestliže zaměstnanec koná práci, přísluší mu za výkon této práce buď mzda, nebo plat podle toho, jakou formou je za výkon práce odměňován. Jestliže zaměstnankyně ve dnech 10. 6. a 11. 6. 2013 práci fakticky konala, přísluší jí mzda nebo plat za vykonanou práci. I pokud existovala překážka v práci, kterou byla dočasná pracovní neschopnost a měla trvat až do 11. 6. 2013, správně usuzujete, že zaměstnankyni nepřísluší náhrada mzdy nebo platu podle § 192 až § 194 ZP, protože tato náhrada může příslušet pouze pro případ, že zaměstnanec práci nekoná. Až potud je tedy postup zaměstnavatele správný. Nesprávné je však to, že jste zaměstnankyni, která je v dočasné pracovní neschopnosti, práci přidělovali nebo asi přesněji, nechali jste jí práci konat. Důvody, pro které došlo k této situaci, budou rozhodující pro případ, že inspekce práce Vám tento postup vytkne a bude v něm spatřovat porušení povinností. Podle § 191 ZP je totiž zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci mimo jiné i v době dočasné pracovní neschopnosti, kterou určuje lékař, a to postupem podle § 55 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Rozhodnutí lékaře o tom, že zaměstnanec je dočasně práce neschopným, je pro zaměstnavatele závazné, protože lékařrozhodnutím o dočasné pracovní neschopnosti konstatuje, že zaměstnanec není schopen práce. Jestliže zaměstnavatel zaměstnanci přesto práci přidělil, porušil ustanovení § 103 odst. 1 písm. a) ZP, v němž je uvedena obecná povinnost, že zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce anebo práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem nebo zdravotní způsobilosti. Zaměstnanec v době dočasné pracovní neschopnosti nemá dočasnou zdravotní způsobilost k výkonu práce. Zákoník práce však žádný jiný přímý zákaz neobsahuje a žádný přímý zákaz přidělovat práci v době dočasné pracovní neschopnosti neobsahuje ani zákon o nemocenském pojištění. Sankce proto může přicházet v úvahu pouze pro porušení § 103 odst. 1 písm. a) ZP. Podle § 17 nebo 30 odst. 1 písm. f) zák. č. 251/2005 Sb., o inspekci práce se jedná o přestupek nebo správní delikt, za který však inspekce práce může uložit pokutu až 2.000.000 Kč. O důvodech, pro které jste tak postupovali, nic bližšího neuvádíte, budou proto důležité pro případ, že Vám inspekce práce tento postup vytkne. Bylo by také možné, aby zaměstnankyně požádala o dřívější ukončení dočasné pracovní neschopnosti k datu 9. 6. 2013. Je však nutné upozornit na to, že nikoliv zaměstnanec, ale zaměstnavatel se tímto postupem vystavuje možného postihu ze strany inspekce práce pro porušení pracovněprávních předpisů na úseku ochrany bezpečnosti a zdraví při práci a proto by k této situaci docházet nemělo.
Právní odpovědnost ve zdravotnictví a právní ochrana zdravotníka je název semináře, kde se lektor JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL.M. bude věnovat hlavním právním normám, které se týkají občanskoprávní, trestní, správní a disciplinární odpovědnosti zdravotníka.