Jak zaúčtovat a vést v evidenci tiskárnu, kterou jsme dostali "zdarma" k nákupu počítače (nebyla uvedena na faktuře, jen na dodacím listě)?
Dotaz:
Jak zaúčtovat a vést v evidenci tiskárnu, kterou jsme dostali "zdarma" k nákupu počítače (nebyla uvedena na faktuře, jen na dodacím listě)? Jedná se v tomto případě o dar, ke kterému potřebujeme souhlas zřizovatele (kraje)? Stejně tak např. telefony, které jsme koupili za cenu 1 Kč (popř. větší majetek, např. počítač). Jedná se o dary? V jaké částce je máme vést v evidenci (v ceně 1 Kč nebo odhadnuté skutečné hodnoty)?
Odpověď:
Podle občanského zákoníku v § 628 je v souvislosti s darem uvedeno, že k daru musí být písemná darovací smlouva. Pokud dodavatel neuvedl, že se jedná o „dar", pak je tiskárna součástí dodávky počítače. Vzhledem k tomu, že nemám k dispozici Vaši fakturu, pak mohu jen obecně konstatovat, že by se mohla celková částka faktury rozpočítat na ocenění počítače a tiskárny. Podle novely zákona č. 250/2000 Sb. nemusíte žádat o souhlas zřizovatele, protože nejsou splněny náležitosti daru.
Jestliže nakupujete telefony i počítače a smluvní cena je stanovena na 1 Kč, pak zařadíte tento majetek podle pravidel, které máte ve vnitřní směrnici o hospodaření s majetkem. Například si můžete vymezit analytický účet drobného dlouhodobého majetku, kde budou zařazeny všechny mobilní telefony jako samostatná inventární čísla bez ohledu na ocenění, a to z důvodů inventarizace a vyúčtování provozních nákladů na provoz mobilních telefonů. Mobilní telefon s pořizovací cenou nad Kč 40 000 asi nepořídíte, bude to tedy vždy drobný dlouhodobý hmotný majetek. Obdobně můžete postupovat i u počítačů, ale tam může nastat případ, kdy počítač bude pořízen s vyšší cenou než 40 000 Kč. Jestliže si stanovíte pravidlo, že majetek pořízený za 1 Kč oceníte cenou obvyklou do 40 000 Kč, pak nezměníte obraz majetku v rozvaze, když k drobného majetku budou 100% oprávky.