Vymahatelnost směnek

24.6.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Směnka je platební a zajišťovací institut, který je v současné době v podnikání velice používán. Někteří věřitelé a dlužníci se však nezabývají otázkou její rychlé vymahatelnosti v případě prodlení s plněním směnečného závazku.

Tento článek je z 24.6.2008. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Směnka je platební a zajišťovací institut, který je v současné době v podnikání velice používán. Někteří věřitelé a dlužníci se však nezabývají otázkou její rychlé vymahatelnosti v případě prodlení s plněním směnečného závazku.

Jak řešit problémy, které v praxi vznikají při uplatňování pohledávek v novém insolvenčním řízení Vám poradí JUDr. Jolana Maršíková na seminářích 9.9.2008 v Praze nebo 30.9.2008 v Brně.

Směnka je platební a zajišťovací institut, který je v současné době v podnikání velice používán. Formuláře směnek jsou volně dostupné a jak věřiteli, tak i dlužníkovi připadá vyplnění tohoto formuláře jednoduché a rychlé než sepisovat smlouvu o půjčce nebo o úvěru. Někteří věřitelé a dlužníci se však nezabývají otázkou její rychlé vymahatelnosti v případě prodlení s plněním směnečného závazku. V tomto článku se ve stručnosti zaměříme na problematiku vymahatelnosti směnek.

Zákon č. 191/1950 Sb., o směnkách a šecích upravuje problematiku směnek a šeků. Směnka je cenným papírem. Směnku rozlišujeme na:

  • a) směnku vlastní - výstavce se zavazuje, že určité osobě zaplatí vbudoucnu určitou peněžní částku
  • b) směnku cizí - výstavce přikazuje třetí osobě, tj. směnečníkovi, aby vurčitý den a na určitém místě splatila oprávněné osobě, tj. věřiteli dohodnutou peněžní částku

Směnka musí obsahovat označení „SMĚNKA". Pokud jde o směnku cizí, musí obsahovat bezpodmínečný slib zaplatit směnečnou sumu, jméno toho, kdo má platit, tj. směnečníka. Směnka vlastní nebo cizí musí obsahovat údaj místa, kde má být placeno a o splatnosti, a to:

  • a) na viděnou - směnka je splatná při předložení kplacení
  • b) na určitý čas po viděné - směnka je splatná ve lhůtě určené předem co do délky, která běží od předložení směnky dlužníkovi,
  • c) na určitý čas po datu vystavení
  • d) na určitý den.

Pokud však tyto náležitosti na směnce chybí, nenastává její neplatnost, ale nastupuje předpoklad, že směnka, v níž není údaj o splatnosti, je splatná na viděnou a u směnky cizí, kde chybí místo placení, je místem placení a místem směnečníkova bydliště místo uvedené u směnečníkova jména a u směnky vlastní je platebním místem a místem výstavcova bydliště místo vystavení směnky.

Nezbytné je uvést jméno toho, komu nebo jehož řad má být placeno a datum a místo vystavení směnky. Není-li uvedeno místo vystavení, platí, že směnka byla vystavena v místě uvedeném u jména výstavce.

Při vypisování směnky nesmíte nikdy zapomenout na podpis výstavce. Směnka může obsahovat i další náležitosti, jako je úroková doložka, měnová doložka, indosament, aval apod.

V dnešní době se především ve vztazích s bankou setkáváme s tzv. „blankosměnkou". Blankosměnka je nevyplněná listina, je jednou z forem směnky či spíše jednou ze stadií vzniku směnky, která je významná z hlediska situace, že některé údaje budou do ní začleněny až v případě, kdy budou definitivně známy. Proto doporučujeme, aby věřitelé a dlužníci uzavřeli dohodu o podmínkách pro vyplnění blankosměnky. Podstatou vyplňovacího práva směnečného je určení osoby, která může obsah blankosměnky doplnit,doby, do kdy může být toto právo uplatněno a zejména určení jeho obsahu. Teprve od doby vyplnění vznikají práva směnečná.

Realizace směnečného vyplňovacího oprávnění může mít formu jak doplnění již existujícího směnečného prohlášení (doplnění blankosměnky), tak připojení dalšího směnečného prohlášení (změna textu blankosměnky). Vyplňovací právo má pouze nositel tohoto oprávnění. Změna obsahu sjednaného vyplňovacího práva je možná dohodou stran do doby, než vyplňovací právo zanikne. Změna vyplňovacího oprávnění se také může týkat osoby nabyvatele blankosměnky a je spojena se změnou vlastnického práva k blankosměnce. V případě, že není v blankosměnce údaj o splatnosti uveden, je vyplňovací právo nepromlčitelné.

Směnka se promlčuje za 3 roky ode dne splatnosti směnečné sumy. Například o proti tomu smlouva o úvěru mezi podnikateli se promlčuje až za 4 roky ode dne splatnosti úvěrového závazku.

Aval (směnečné rukojemství) na směnce zaručuje, že směnka bude splacena, a pokud by směnka nebyla uhrazena tím, za koho se aval zaručil, pak musí plnit sám aval. Je možné avalovat za výstavce nebo i za někoho z indosantů.

Směnka je splatná v den splatnosti. Nebyla-li směnka zaplacena, pak je nutné pořídit protest, nejlépe u notáře, a to do 3 dnů určených k proplacení směnky. Směnečný protest se pak stává titulem pro vydání směnečného platebního rozkazu soudem. Věřiteli doporučujeme, aby vždy uvedl na směnce doložku „bez protestu". Po uvedení této doložky není nutné směnku protestovat.

Příslušný soudem pro podání návrhu na vydání směnečného platebního rozkazu je krajský soud. V Praze je to Městský soud v Praze, na adrese Praha 2, Slezská 9. S podáním návrhu je nutné zaplatit soudní poplatek. Návrh je možné podat najednou, a to jak proti dlužníkovi, tak proti avalistovi. Při podání návrhu je nutné soudu předat i originál směnky. Soudní poplatek činí, v případě, že směnečný peníz je vyšší než 15 000 Kč, 4 % ze směnečné jistiny. Vedle směnečného peníze lze požadovat i úrok z prodlení, který podle zákona směnečného a šekového činí 6 % p.a., a směneční odměnu, tj. odměnu ve výši jedné třetiny procenta směnečného peníze nebo v nižší dohodnuté výši a své útraty (náklady spojené s protestem). Směnečný platební rozkaz se doručuje do vlastních rukou.

Proti doručenému platebnímu rozkazu je možné do 3 dnů ode dne doručení podat písemné námitky s odůvodněním. V opačném případě nabude směnečný platební rozkaz právní moci a stane se exekučním titulem. V případě, že je více osob žalovaných, tak nestačí, že pouze jedna osoba podá námitky. Pokud všichni nesouhlasí se směnečným platebním rozkazem, musí podat všichni odůvodněné námitky k soudu. Ta osoba, která je nepodá v zákonné lhůtě, je povinna směnečnou sumu včetně příslušenství uhradit.

V případě řádně podaných námitek soud rozhoduje pouze o tom, zda vydaný směnečný platební rozkaz zruší nebo ponechá v platnosti.

Závěrem mohu pouze doporučit věřitelům, aby se důkladně seznámili se zákonem směnečným a šekovým, protože v případě, že vystavená směnka nebude obsahovat podstatné náležitosti, bude směnka neplatná a věřitel může požadovat na dlužníkovi peněžní částku vrátit, a to pouze z titulu půjčky, avšak věřitel musí prokázat, že opravdu dlužníkovi předmětnou finanční částku poskytl.