V následujícím příspěvku Vám daňový poradce RNDr. Ivan Brychta připomene vymezení mateřské a dceřiné společnosti na základě účetních předpisů a obchodního práva...
Prvotní přiblížení
|
Mateřská společnost |
Dceřinná společnost |
Podíl cca |
Účetně |
rozhodující vliv (ovládající společnost) |
ovládaná společnost |
≥ 40 % |
podstatný vliv |
přidružená společnost |
≥ 20 % a < 40 % |
|
Daňově |
kapitálově spojené osoby |
≥ 25 % |
|
„Matka“ (daňové výhody - osvobození) |
„Dcera“ |
≥ 10 % / 12 měs. |
Vymezení účetními předpisy a obchodním právem
Pojem mateřská a dceřinná společnost v účetních předpisech přímo uveden není - výjimka: České účetní standardy (ČÚS) č. 109 (pro banky), jde jsou vymezeny:
- Dceřiná společnost (ovládaná osoba) = společnost, v níž účetní jednotka fakticky nebo právně vykonává přímo nebo nepřímo rozhodující vliv (kontrolu) na řízení nebo provozování podniku.
- Přidružená společnost = společnost, která není dceřinou společností, a účetní jednotka v ní vykonává podstatný (významný) vliv.
Pro účetnictví je zásadní, zda účetní jednotka má v jiné rozhodující vliv nebo podstatný vliv.
Rozhodující vliv = vymezení v § 66a zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku (ObchZ)
Ovládající osoba = osoba, která fakticky nebo právně vykonává přímo nebo nepřímo rozhodující vliv na řízení nebo provozování podniku jiné osoby. Je-li ovládající osobou společnost, jde o společnost mateřskou a společnost jí ovládaná je společností dceřinou. Nepřímým vlivem se rozumí vliv vykonávaný prostřednictvím jiné osoby či jiných osob.
Ovládající osobou je vždy osoba, která:
- a) je většinovým společníkem; to neplatí, jestliže je ovládající osoba určena podle ustanovení písmene b),
- b) disponuje většinou hlasovacích práv na základě dohody uzavřené s jiným společníkem nebo společníky, nebo
- c) může prosadit jmenování nebo volbu nebo odvolání většiny osob, které jsou statutárním orgánem nebo jeho členem, anebo většiny osob, které jsou členy dozorčího orgánu právnické osoby, jejímž je společníkem.
Osoby jednající ve shodě (§ 66b ObchZ), které společně disponují většinou hlasovacích práv na určité osobě, jsou vždy ovládajícími osobami.
Není-li prokázáno, že jiná osoba disponuje stejným nebo vyšším množstvím hlasovacích práv, má se za to, že osoba, která disponuje alespoň 40 % hlasovacích práv na určité osobě, je ovládající osobou, a že osoby jednající ve shodě, které disponují alespoň 40 % hlasovacích práv na určité osobě, jsou ovládajícími osobami.
Rozhodujícím vlivem se rozumí (ČÚS č. 109) schopnost účetní jednotky řídit finanční a operativní politiku jiné společnosti, a tak dosahovat prospěchu z jejich aktivit. Rozhodující vliv účetní jednotka vykonává vždy, když splňuje alespoň jednu z následujících podmínek:
- je většinovým společníkem,
- disponuje většinou hlasovacích práv na základě dohody uzavřené s jiným společníkem nebo společníky, nebo
- může prosadit jmenování nebo volbu nebo odvolání většiny osob, které jsou statutárním orgánem nebo jeho členem anebo většiny osob, které jsou členy dozorčího orgánu právnické osoby, jejímž je společníkem.
Podstatný vliv = vymezení v § 22.2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZÚ)
Podstatným vlivem se rozumí takový významný vliv na řízení nebo provozování podniku podle obchodního zákoníku, jenž není rozhodující; není-li prokázán opak, považuje se za podstatný vliv dispozice nejméně s 20 % hlasovacích práv.
Podstatným vlivem rozumí ČÚS č. 109 schopnost účetní jednotky podílet se na finanční a operativní politice jiné společnosti, ale bez schopnosti vykonávat rozhodující vliv. Podstatný vliv účetní jednotka vykonává, když má přímý nebo nepřímý podíl nejméně 20 % na základním kapitálu (ZK) nebo hlasovacích právech v jiné společnosti, pokud v této společnosti nevykonává rozhodující vliv nebo pokud zřetelně neprokáže, že podstatný vliv není schopna vykonávat. Při menším než 20 % podílu se podstatný vliv nepředpokládá, pokud není zřetelné, že existuje.
Podstatný vliv se projevuje zejména:
- zástupcem ve statutárním orgánu přidružené společnosti,
- účastí při tvorbě politiky přidružené společnosti,
- významnými operacemi mezi přidruženou společností a účetní jednotkou, která v ní uplatňuje podstatný vliv,
- výměnou řídících pracovníků mezi přidruženou společností a účetní jednotkou, která v ní uplatňuje podstatný vliv,
- přístupem k podstatným technickým informacím přidružené společnosti.
Zachycení podílů a majetkových účastí v rozvaze (bilanci) podnikatelského subjektu:
- B.III.1. Podíly v ovládaných a řízených osobách (např. 061)
- B.III.2. Podíly v účetních jednotkách pod podstatným vlivem (např. 062)
- B.III.3. Ostatní dlouhodobé cenné papíry a podíly (např. 063)
- B.III.6. Pořizovaný dlouhodobý finanční majetek (např. 043)
- B.III.7. Poskytnuté zálohy na dlouhodobý finanční majetek (např. 053)
- C.IV.3. Krátkodobé cenné papíry a podíly (např. 251, 252)
zejména cenné papíry, které účetní jednotka určila k obchodování s cílem dosahovat zisk z cenových rozdílů v krátkodobém horizontu, nejvýše dvanáct měsíců .., a ostatní krátkodobé cenné papíry a podíly, u nichž zpravidla v okamžiku pořízení není znám záměr účetní jednotky
- C.IV.4. Pořizovaný krátkodobý finanční majetek (např. 259)
Seminář Daňové a účetní novinky v roce 2009 s výhledem na rok 2010 - akce bonus v hodnotě 300 Kč se bude věnovat aktualitám v daních a účetnictví, které byly přijaty v průběhu roku nebo se jejich schválení očekává až koncem roku 2009 či počátkem roku 2010.