On-line konference

Obnovitelné zdroje energie 2025: Legislativa a praxe

Chystáte projekt výstavby OZE nebo komunitní energetiky? Tato akce Vám dá potřebnou jistotu!

Anna Francová, Ing. Lukáš Janota, Ing. Jiří Bím, Ing. arch. Hana Krupníková, Ing. Pavel Glac, plk. Ing. Jiří Hošek

Pořízení obnovitelného zdroje energie (OZE) je komplikovaný proces, který přináší celou řadu úskalí. Přidejte se k nám na konferenci Obnovitelné zdroje energie 2025: Legislativa a praxe, kde vám odborníci z různých oblastí odhalí tajemství úspěšného zvládnutí projektu OZE.

Potvrzené přednášky:

Legislativní rámec pro výstavbu OZE a komunitní energetiku v roce 2025

Anna Francová (Frank Bold)

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie představuje pro municipality i podnikatelské subjekty klíčové téma. Rok 2024 přinesl v oblasti výstavby OZE i komunitní energetiky řadu významných změn. Jaká legislativní pravidla pro výstavbu OZE a komunitní energetiku aktuálně platí a jak se v nové úpravě rychle zorientovat? S jakými úskalími se lze v praxi setkat? A jaké změny lze očekávat v souvislosti s vymezením tzv. akceleračních zón?

Budoucnost energetiky je tady – založte energetické společenství

Ing. Lukáš Janota (České vysoké učení technické v Praze)

Novela energetického zákona zavedla instituty energetických společenství a společenství pro obnovitelné zdroje. Vysvětlíme jejich koncept a poskytneme komplexní přehled o jejich roli v současné a budoucí energetice. Ukážeme případové studie a modely úspěšných energetických společenství.

Agrovoltaika jako nutná součást moderního zemědělství i energetiky

Ing. Jiří Bím (České vysoké učení technické v Praze)

Agrovoltaika je dnes ve světě normální podmnožinou solárních systémů a je to především reakce na postupující klimatickou změnu. Zemědělci hledají technologie, jak ochránit svou produkci a jak zajistit optimální podmínky pro pěstování plodin nebo chov zemědělských zvířat. Na druhé straně energetický sektor hledá plochy, kde by mohl instalovat solární systémy. Agrovoltaika tyto dva světy kombinuje a v ideálním případě nejenom zvyšuje využití dané plochy, ale právě pomáhá vytvořit ideální podmínky pro růst plodin. Jednou z největších překážek rozvoje agrovoltaiky je chybějící legislativa, jelikož právní řády většiny zemí dosud s dvojím využitím půdy nepočítaly. Česká republika má nyní šanci mít jeden z nejlepších zákonů ukotvujících agrovoltaiku v Evropě.

Dotační tituly pro obnovitelné zdroje a decentralizovanou energetiku

Maggie Škabraha Dokupilová (Ministerstvo životního prostředí)

Možnost čerpání dotace je jedním ze zásadních aspektů při rozhodování o pořízení obnovitelného zdroje energie. Jaké příležitosti pro podnikatele a municipality přináší aktuální dotační programy?

Obnovitelné zdroje energie z pohledu stavebního práva

Ing. arch. Hana Krupníková (Krajský úřad Moravskoslezského kraje)

Stavební právo reaguje na celospolečenský tlak na snižování emisí skleníkových plynů a současně zvyšování podílu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Jaká je možnost regulace obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím nástrojů územního plánování? Jaké jsou změny povolování výroben z obnovitelných zdrojů energie spojené s nabytím účinnosti nového stavebního zákona? 

Sdílení elektřiny – budoucí trend nebo slepá cesta?

Ing. Pavel Glac (PREdistribuce, a.s.)

Od poloviny roku 2024 vstoupil v platnost legislativní rámec umožňující sdílení elektřiny nejen odběrných míst v rámci bytového domu, ale mezi libovolnými subjekty v napříč celou ČR. Na distribučním území PREdistribuce je v současné v provozu několik skupin sdílení a po zprovoznění Energetického datového centra velmi rychle přibývají další. Vzhledem k omezeným zkušenostem s provozováním sdílení není zřejmé, zda bude do budoucna představovat jednoznačný trend zvyšující využití elektřiny z obnovitelných zdrojů nebo zda výsledný efekt nenaplní původní očekávání. Za tím účelem byla provedena řada simulací i vyhodnocení dat z již existujících skupin sdílení. Jejich výsledky jsou předmětem tohoto příspěvku.

Rozbor požárů v souvislosti s rozmachem fotovoltaik

plk. Ing. Jiří Hošek (HZS hl. m. Prahy)

Rozvoj obnovitelných zdrojů přináší nová rizika na úseku požární bezpečnosti. Rozebereme loňské požáry v souvislosti s FVE z pohledu příčin vzniku požáru a stavebně technického řešení. Na základě dat nasbíraných u reálných případů poukážeme na riziková místa tohoto technického systému, procesu instalace a provozu.

Výhody pro Vás

Bezproblémový přenos
  • Zúčastněte se on-line, je to snadné.
  • Ušetříte čas a náklady na dopravu.
  • Webinář si můžete pustit kdekoliv, na jakémkoliv zařízení, stačí připojení na internet a sluchátka.
  • Nemusíte nic instalovat, stačí připojit se na naše stránky a my vás provedeme potřebným nastavením. Odkaz vám zašleme den před konáním a také hodinu před začátkem webináře.
  • Garantujeme vám plnou technickou podporu před i během přenosu - telefonicky, e-mailem či pomocí on-line chatu. Nemusíte mít žádné technické dovednosti.
  • Pro přenos používáme špičkové vybavení a intuitivní streamovací prostředí.
  • Během školení můžete lektorovi položit dotaz prostřednictvím chatu.
Kvalitní podklady
  • Získáte špičkové pracovní materiály zpracované lektorem.
Odpovědi odborníka
  • Získáte odpovědi na své dotazy k tématu semináře.
  • Můžete je položit přímo na semináři.
  • Máte-li dotaz ještě před začátkem semináře, pošlete nám ho na info@kursy.cz
Osvědčení o absolvování
  • Osvědčení o vaši účasti na školení vám zašleme automaticky e-mailem.
  • Obsahuje název semináře, datum konání a časový rozsah.
  • Všechna osvědčení vám také schováváme na našich stránkách v sekci Můj účet, můžete tak své vzdělávání doložit i zpětně.
Sledujte i ze záznamu
  • Nehodí se vám termín semináře? Přihlaste se i tak a podívejte se na jeho záznam.
  • Záznam máte dostupný 7 dní po skončení semináře.
  • Najdete ho na stejné adrese jako původní live stream.
  • K jeho přehrání nemusíte nic instalovat.

Lektor

Anna Francová

Trvale spolupracuje s Frank Bold Advokáti, kde se věnuje zejména převodům nemovitostí, smluvnímu právu a právnímu poradenství v korporátních věcech, zejména fungování nadací. Pomohla založit a zefektivnit fungování desítek spolků, nadačních fondů a obecně prospěšných společností.

Mezi její další specializace patří také stavební a energetické právo,…

Více informací a další semináře lektora

Ing. Lukáš Janota

Věděcko-výzkumný pracovník a student doktorského studia Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze programu Ekonomika elektrotechniky a energetiky. Na fakultě elektrotechnické také vede odborné semináře magisterských předmětů Ekonomika řízení energetiky a Management energetických soustav. V rámci svých výzkumných aktivit se dlouhodobě zaměřuje na…

Více informací a další semináře lektora

Ing. Jiří Bím

Jiří Bím se narodil v Mladé Boleslavi. Fakultu Elektrotechnickou ČVUT ukončil bakalářským titulem v roce 2017 ve studijním programu Elektrotechnika, energetika a management. V roce 2020 ukončil magisterské studium ve studijním programu Management energetiky. Od roku 2021 je doktorandem na katedře Ekonomiky, manažerství a humanitních věd a studující…

Více informací a další semináře lektora

Ing. arch. Hana Krupníková

V roce 2012 absolvovala magisterské studium na ČVUT v Praze. Po studiích působila 4 roky v projekci, poté se rozhodla zaměřit svou profesní dráhu na stavební právo ve veřejné správě. Pracuje na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje, kde nejdříve vykonávala agendu na úseku stavebního řádu (o tuto oblast stavebního práva se stále aktivně zajímá a s…

Více informací a další semináře lektora

Ing. Pavel Glac

Pracuje v PREdistribuce, a.s. jako vedoucí oddělení inovace distribuční sítě, které se aktuálně zabývá především nasazením chytrého měření, využitím a vyhodnocením dat. Další činností je získávání poznatků a know-how od evropských provozovatelů distribučních sítí a jejich aplikací prostřednictvím inovačních a pilotních projektů.

Více informací a další semináře lektora

plk. Ing. Jiří Hošek

Od roku 1994 příslušník HZS hl. m. Prahy, kde působil mezi lety 1996 a 2003 jako řadový hasič. Poté v letech 2003 – 2011 jako vyšetřovatel požárů na různých velitelských úrovních a od roku 2011 do současnosti jako náměstek ředitele pro prevenci a civilní nouzovou připravenost. Během výkonu služby absolvoval VŠB – TU Ostrava, obor Požární ochrana a…

Více informací a další semináře lektora

Termíny a místo konání

4.12.2024

9:00 - 16:00

On-line

YouTube

4990

Ceny jsou uvedeny bez DPH 21 %.